Skip to main content

Digitalni marketing je sveobuhvatan; optimizacija za pretraživače, marketing za pretraživače (SEO), izrada web sajta (web dizajn) i održavanje, redovno vođenje društvenih mreža (SMM), Google oglašavanje (Google Ads), grafički dizajn, promocija (marketing), Google analitika, web analitika, pisanje bloga, generisanje lidova, marketing strategija, marketing plan, e-mail marketing, brendiranje, portali, ciljne grupe itd.

Kada vidimo ovako široku ponudu digitalnog marketinga, vlasnici malih ili velikih firmi (preduzeća) za početak bi se trebali pitati ove tri stvari:
1. kome, tj. prema kojoj ciljnoj grupi treba da se oglašavam ili kome treba da se obraćam,
2. gdje treba da se oglašavam tj. koji su kanali najbolji za mene,
3. koliko treba ili koliko mogu da izdvojim za digitalni marketing.

Na ova pitanja nije jednostavno odgovoriti, zbog toga bi bilo dobro posavjetovati se sa stručnjacima iz te oblasti. Iz istog razloga je nastala marketing strrategija, odnosno marketing plan koji bi trebalo napraviti prije nego što se bilo šta počene.

Na našem tržištu male firme često biraju pogrešan pristup jer smatraju da je brži put za postizanje rezultata oglašavanje samo na društvenim mrežama ali gledajući na duge staze taj put je pogrešan jer bi prvo trebalo uraditi web sajt.

Zašto je to tako navešćemo nekoliko primjera, na društvenim mrežama ništa nije vaše i sve možete izgubiti. Ako se ne predržavate standarda, ako vaš uređaj ili uređaj drugih administratora na stranici pokupi virus, ako vam neko zlupotrijebi pristup nalogu, ako se platforma na kojoj se oglašavate ugasi itd.

Pretraživači favorizuju dobre web stranice jer svojim korisnicima žele ponuditi najbolje, samim tim, web stranica koja duže postoji i održava se, vremenom sve bolje i bolje kotira, web stranica je vaše vlasništvo, sa web stranicom možete bolje da se predstavite, web stranica se može promovisati na razne načine, na web stranici vaše proizvode i usluge možete objediniti i pregledno predstaviti, itd. Ovo su samo neki parametri.

Međutim, činjenica je da kod nas veliki broj malih firme i dalje drže svoj pristup te se oglašavaju samo na društvenim mrežama i na neki način tu gube na vremenu i sa konkurencijom.

Neke firme rade lokalno bez sajta kao i bez društvenih mreža, i to je u redu, svako ima pravo na izbor, ali nikada ne znate kada će vam se pojaviti u komšiluku konkurencija koja će zablistati. Zato je dobro da se što dalje i što više zna za vas. Živimo u 21 vijeku kada to korisnici vaših usluga očekuju, pa zašto da ne? Postoje male firme koje posluju isključivo lokalno i kojima ne treba veliki web sajt, sa mnogo stranica i podstranica, ali mogu imati svoju internet adresu (kao što je fizički imaju) – primjer svoj domen www……com, zatim lijep, pregledan i lijepo dizajniran jednostranični web sajt  (svoju online “radnju” /svoje online poslovanje) koje će sve korisnike oduševiti.

One firme koje se oglašavaju samo na društvenim mrežama često traže savjete i imaju razna pitanja za nas, tako je nastao ovaj blog. Između ostalih jedno od čestih pitanja je i ovo:

Koliko često treba objavljivati na Facebook-u i/ili na drugim društvenim mrežama…

Ovim putem im želimo olakšati i dati par savjeta:

Da li za društvene mreže važi ona dobro poznata izreka “Manje je više”? Definitivno, znamo da za grafički dizajn važi ali ne i za društvene mreže. Na ovu temu možete naći različite odgovore. Pa koji je onda pravi odgovor na pitanje “Koliko često treba objavljivati na Facebooku”!?
Dominiraju dva načina razmišljanja kada je riječ o objavljivanju na društvenim mrežama, samim tim i na Facebooku:

➤ 1. “Ganjajte” kvalitet pa objavljujte manje!
➤ 2. Definitivno, ako nemate izuzetno kvalitetnog materijala tada “ganjajte” količinu!

Nakon istraživanja, web sajt Buffer je zaključio da objavljivanje jednom dnevno povećava angažman publike. Međutim, objavljivanje više puta dnevno povećava ukupni angažman, uprkos nižem angažmanu po objavi.

Savjet: Ako ste manja firma, pokušajte se fokusirati na kvalitet svojih objava, prije nego na kvantitet. Počnite sa najmanje dvije objave sedmično.

Ako ste veća firma sa većom ponudom bilo bi dobro objavljivati 1 ili 2 objave dnevno.

Takođe je važno da znate, Meta algoritmi se konstantno mijenjaju pa bi bilo poželjno na osnovu toga redovno prilagođavati svoju strategiju objavljivanja na Facebooku ali i drugim društvenim mrežama.

Nemojte zanemarivati svoje korisnike, koliko god da ih imate, svi oni vole da vide vaše novosti.

Da saznate više,

Pozovite: +387 65 657 444
Pišite : marketing@itdmarketing.com
Radujemo se saradnji sa Vama na novim projektima

 

 

 

 

 

 

Odabir jezika