Skip to main content

Društvene mreže su skup ljudi, organizacija, firmi i institucija koji se na određenim platformama npr. #Facebook-u, #Instagram-u ili #Linkedln-u međusobno povezuju zbog različitih vrijednosti, ideja ili interesa. Društvene mreže su promijenile svijet a njihov broj se vremenom povećava.

Koja je zapravo svrha društvenih mreža u savremenom poslovanju? Zašto su dobre za dalji razvoj?

Na društvenim mrežama se na najjeftiniji i najbrži način mogu podijeliti podaci, saznanja i informacije. Ljudi se međusobno povezuju i umrežavaju a njihova saradnja u svakom smislu može rasti i razvijati se. Stvaranjem sve veće mreže firme mogu na toj osnovi razvijati i dodatne marketinške alate jer oko sebe okupljaju ljude koji žele i misle slično ili isto. Dobija se osjećaj sigurnosti, pripadnosti, stvara se veza i povjerenje, povećanje potražnje za #proizvodom ili #uslugom.

Sa pojavom društvenih mreža izgubila se komunikacija licem u lice, emocije koje su bile utkane u razgovor sada se prenose u obliku #smajlija, izgubila se mogućnost da kupcu lično predočite i preporučite ono što bi za njega bilo najbolje. Zbog svega gore navedenog primorani smo da se prilagodimo novom načinu komuniciranja sa potencijalnim kupcima jer društvene mreže svakim danom sve više privlače pažnju korsnika.

Društvene mreže prate skoro svakodnevne promjene i trendovi te je potrebno konstantno i adekvatno prilagođavanje. Sve to na poslovanje ostavlja svoj trag. Brze i neočekivane promjene nose neizvijesnost, rizik, traže dinamiku, konkurenciju cijene i kvalitet. Sve je dostupno kao na dlanu.

Internet marketing se koristi u svrhu #oglašavanja i #promocije proizvoda i usluga u cilju ostvarivanja određenih ciljeva. Savremena svjetska ekonomija je postala ovisna o internet marketingu.

Kako se tehnologija razvija tako se direktori firmi trude da budu  u korak s vremenom. Svakodnevno se radi na tome da se pokuša izvući neka vrijednost iz društvenih mreža za šta najčešće angažuju #marketinške #agencije.

Ključna stvar je u sledećem: 

Ključna stvar je u “socijalnom kapitalu” koji je skup osjećaja i dobre volje, odnosno #emocije koju firma putem svog poslovanja i društvenih mreža prenosi na zaposlene, kupce, potrošače i cjelokupno okruženje do kojeg doseže.

Mali broj firmi ima propisanu proceduru o korištenju i ponašanju na društvenim mrežama. Najčešći razlog je neznanje i nerazumijevanje o važnosti i mogućnostima društvenih mreža.

Određeni broj firmi angažuje zaposlene za objave i komunikaciju na društvenim mrežama pored dodatnih poslova zbog kojih su primljeni u radni odnos. Tada se dolazi u situaciju da je zaposlenom potrebno da provodi sate i sate na društvenim mrežama i nije u mogućnosti da kvalitetno obavlja druge radne zadatke. Firmama savjetujemo da ostanu u krugu svojih aktivnosti i daju doprinos svom poslovanju potpuno posvećeno a da za društvene mreže angažuju firmu sa kojom smatraju da mogu sarađivati i prepustiti svoje društvene mreže s punim povjerenjem.

Savjeti:

Ukoliko ipak to radite sami pružajte što bolji kvalitet i sadržaj, izgrađujete svoju mrežu, napravite plan i budite konstantni, pratite povratne informacije sa mreža.

Izbjegavajte brzu izradnju mreže (pratilaca) nepromišljeno i neplanirano, ne mislite samo na profit i prodaju već obratite pažnju na mišljenje i želje kupaca, djelujte na više društvenih mreža jer svaka ima svoju snagu i slabost, ponudite vrijednost i zahvalite se ljudima.

Ako ste u potrazi za marketinškom agencijom koja će vaš biznis podići na viši nivo, nazovite nas na broj telefona +387 65 657 444 ; pišite nam direkno na mail u kontakt formi OVDJE ili putem maila marketing@itdmarketing.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odabir jezika